Highland cattle – skotský náhorní skot

Skotský náhorní skot patří mezi extenzivní masná plemena skotu. Jak název říká, původ tohoto plemene pochází od keltského dobytka oblasti severozápadní Skotské vysočiny.

Toto plemeno dnes můžeme nazvat genovou rezervou. Nebylo totiž vystaveno moderním selekčním postupům a v nezměněné formě se chová již od 18. století.

Skot je možno chovat celoročně na pastvině, a ani v drsných zimních podmínkách nejsou zapotřebí žádné zemědělské stavby pro ustájení.Ve své domovině je skot běžně chován v lokalitách s nejnižšími teplotami kolem –40°C a srážkami přes 2000 mm ročně. A právě díky těmto tvrdým horským podmínkám, skromné pastvě a celoročnímu volnému pohybu si můžeme cenit vysoké odolnosti, otužilosti a nenáročnosti.

Zvířata mají vynikající pastevní schopnost i na extensivních pastvinách a přispívají k ekologické údržbě krajiny.V pastevních areálech nedochází k poškozování půdního povrchu sešlapem ani k loupání vzrostných dřevin, naopak dosavadní zkušenosti ukazují na zlepšení druhové diverzity, a ke zvyšování podílu kvetoucích bylin. Důležité je jen vybudovat pastevní areál dostatečné velikosti. Při dodržení zásady 1 ks/ha lze Skotský náhorní skot chovat většinu roku bez přikrmování,pouze v zimním období, je-li sněhová přikrývka natolik vysoká, že si zvířata nedokáží sama potravu vyhledat, je vhodné přikrmovat všemi běžnými objemnými krmivy-slámou, senem, či senáží. Jadrná krmiva se nepodávají, pouze se doplňují minerální látky a vitamíny ve formě lizů (dokrmování ve jadrného krmiva není vhodné také z toho důvodu, že často vede k tloustnutí dobytka, což může ztěžovat porody).

Něco málo z biologie

Celé tělo je porostlé hustou přiléhavou podsadou, jež překrývají dlouhé pesíky, typickým znakem je dlouhá splývající srst. Základní barevná varieta je hnědočervená – světlé i tmavší odstíny. Méně se vyskytuje zbarvení černé, šedé, stříbrné, bílé a žíhané. Přípustné jsou bílé skvrny pouze na spodní straně břicha.

Dlouhé rohy jsou jedním z nejvýraznějších prvků na plemeni Highland. Vystupují z poměrně malé hlavy, která je jako celé tělo kryta dlouhou srstí. Tato ofina je dobrou ochranou proti obtěžujícímu hmyzu.

Zvířata mají vynikající temperament a klidnou mírnou povahu, klid jim dodává i vědomí možnosti obrany svými velikými rohy.

Jde o plemeno dlouhověké a pozdně dospívající. První otelení by mělo proběhnout okolo 3-4 roku. Krávy highland se dožívají mnohem vyššího věku než běžná plemena. Porody probíhají velice hladce, není potřeba asistence člověka. Tele zůstane u krávy o něco kratší dobu, než se narodí další tele. Mladé býčky je vhodné oddělovat od stáda.

Tělesné rozměry

kohoutková výška /cm/ hmotnost /kg/
Dospělá kráva (4 letá) 110 400
Dospělý býk(4 letý) 120 650

Samice mají výrazně vyvinuté vynikající mateřské vlastnosti, jež spolu se snadným průběhem porodů předávají i při křížení. Zejména s plemeny Hereford, Českým strakatým skotem, aj. masnými či kombinovanými plemeny. Dále se výrazně zvyšuje celková odolnost a vitalita, ale hlavně se u jejich potomstva vyskytuje maso vysoké kvality s přídechem zvěřinové chuti.

V letním období dosahují mladá zvířata přírůstku kolem jednoho kilogramu za den, v zimě, vlivem sníženého metabolismu se přírůstek pohybuje mezi 0,2 až 0,4 kilogramu. Na druhou stranu však jde o maso pomalu rostlé, takže svojí kvalitou také připomíná zvěřinu.

Praktické informace

Přestože Skotský náhorní skot nevyžaduje ze strany chovatele žádnou zvláštní péči, natož budování stájí, z hlediska splnění podmínek welfare, které uvádějí předpisy Evropské unie by měl mít dobytek možnost použít v zimním období zastřešenou plochu, kam by se mohl schovat. (Z vlastních zkušeností víme, že pokud začínáte, není třeba s přístřeškem spěchat, highland je plemeno zvyklé na tvrdé podmínky. Pokud však svým zvířatům chcete poskytnout opravdové pohodlí, můžete časem nějaké zastřešení poskytnout.)

Krmiště, nemrznoucí napáječky a zejména manipulační zařízení, kolem kterého dobytek denně chodí, také výrazně zjednodušuje práci se zvířaty a umožňuje celkem jednoduše provádět potřebné manipulační zákroky. Odchytové zařízení patří mezi naše nejzákladnější vybavení. Je nutné při očkování, stříhání paznehtů (avšak pro přirozené broušení paznehtů by měly mít krávy přístup na zpevněné – kamenné – plochy), dávání ušních známek a jiných někdy i nečekaných situacích. Bez nemrznoucích napáječek jsme se zatím obešli, byť občas s poměrně dobrodružnými příběhy.

Ceny u chovných zvířat tohoto plemene jsou výrazně vyšší, než u skotu běžného. U ročního kusu začínají někde na padesáti tisících korun, což je téměř pětinásobek. Proto je výhodnější prodat chovné zvíře než ho dát na porážku, kde je jeho cena stejná jako u běžného skotu, který však nemá stejnou kvalitu masa.

Není možné žít pouze z chovu highlandů. To by stádo muselo mít okolo 300 – 400 kusů na 500 hektarech. V naprosté většině případů mají chovatelé Skotský náhorní skot ze zájmu (byť jde o trochu náročný zájem) nebo jako vedlejší zdroj příjmů. Jako úspěch se dá považovat, když v zimním období musíte stádo navštívit pouze jednou týdně.

2 reakce na Highland cattle – skotský náhorní skot

  1. dotaz napsal:

    zdravím z valašska, dnes jsem se od kamaráda dozvěděl o kravičkách highland, velmi mně to zaujalo, protože mám malou chaloupku, skleník 2 labradory, králíky a louky. chtěl bych se pokusito chov této kravičky, ale sezonně od jara do zimy, tak jako jsem to dělal s ovečkama, prosím jaká je cena mláďta? dekují – j.hlubocký

  2. František napsal:

    Děkuji za hezký článek. Krásné plemeno

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s